Kui su beebi nutab palju ja sa näed, et tal on ebamugav olla, siis ilmselgelt tahad sa teda kuidagi aidata ning välja selgitada, mis on nutu põhjus, et seda kuidagi siis lahendada. Tihti hakatakse esimeste seas üle vaatama ka enda toidulauda. Kuigi minu kogemusel enamikel juhtudel ei ole süüdlane ema toidulauas, siis kuidas olla kindel, et just sinu beebi pole üks neist, kellele ema toit häda põhjustab? Mida võiks imetav ema süüa ja kas midagi peaks vältima?

Milliseid toite peaks imetav ema vältima?

Lühike vastus – mitte mingeid. Ei ole ühtki kindlat toitu, mida imetav ema peaks vältima või midagi kindlasti sööma. Tervislik ja mitmekülgne toitumine aitab beebil harjuda erinevate maitsetega juba rinnapiima kaudu ja see aitab tal leppida hiljem erinevate maitsetega siis kui ta sööb juba ise lisatoitu. Seega, järgi üldiseid tervisliku toitumise põhimõtteid (mitmekülgsus!) ja söö seda, mis maitseb. Söö köögivilju ja söö puuvilju. Küll aga, kuigi tervislik toitumine on väga oluline ema tervisele, ei tähenda see, et rinnapiim oleks lapsele kuidagi vähem kasulik, kui ema tervislikult ei toitu.

Kas ema söödud kapsas, kaunviljad või puuviljad põhjustavad beebile gaase?

Tihti öeldakse, et ema ei peaks sööma toite, mis tekitavad gaase. Sellele ei ole tegelikult head põhjendust. Sellised toidud võivad tekitada gaase, kui neid süüa otse, sest nende toitude seedimise ajal toimuvad protsessid, mis gaase tekitavad. Küll aga gaasid ega gaase tekitavad ained selles toidus ei lähe edasi rinnapiima.

Kas imetamise ajal võib juua kofeiini sisaldavaid jooke nagu kohv või coca?

Kui sa ei näe, et kofeiini sisaldavate jookide tarbimine kuidagi su last mõjutaks, siis ei ole vaja neid vältida. Kohvis, tees, cocas ja muudes jookides sisalduv kofeiin võib kanduda rinnapiima ja see võib beebil põhjustada rahutust ja rohkem nuttu. Kui kahtlustad, et see nii on, siis väldi või vähenda kofeiini tarbimist ja vaata, kas olukord läheb paremaks.

Kas imetamise ajal võib alkoholi tarbida?

Väikeses koguses alkohol ei ole imetamise ajal tõenäoliselt kahjulik. Loe imetamise ajal alkoholi tarbimisest veel siit.

Kui palju peab imetav ema vett tarbima?

On täiesti normaalne, et imetamise ajal tekib suur janu ja sellepärast võid võtta imetamise ajaks omale kõrvale veeklaasi või pudeli. Hea oleks siiski suurt janutunnet natuke ennetada või suurendada vee tarbimist kui näed, et sinu uriin on kollakam, suu tundub kuiv või tunned end väga väsinuna, sest need on märgid sellest, et su keha on vedelikupuuduses. Küll aga pole vaja end sundida vett jooma, kui vesi vastu hakkab ja sul üldse janu pole.

Kuidas aru saada, et beebile päriselt ei sobi miski, mida ema sööb?

Kuigi harva, siis tuleb ikkagi ette seda, et ema söödud toit beebile mingit häda põhjustab. Tõenäosus, et beebi mõnda toitu ei kannata on suurem, kui peres esineb allergiaid ja sel juhul võiksid ka tähelepanelikum olla. Oluline on teada seda, et beebi pole allergiline mitte ema rinnapiima vastu, vaid selle toidu vastu, mida ema on tarbinud ja rinnapiim on beebile endiselt väga hea. Minu enda lapsel tekkis juba mõne nädalasena tugev nahalööve ja oli aeg, kus ma olin ka nii meeleheitel, et mõtlesin, et ainus variant on pudelitoidule üle minna. See pole aga hea variant, sest rinnapiim on allergilisele lapsele eriti kasulik. Beebi allergia sümptomiteks on verine väljaheide, lööve nahal või üldine rahutus. Kõige tihedamini on allergiate põhjustajateks lehmapiim, muna, soja, pähklid, nisu, mais, tsitruselised või tomat. Küll aga on oluline teada, et ükskõik mis toiduaine võib põhjustada allergiat ja kui sul on raskusi süüdlase väljaselgitamisega, siis saan ma sind selles aidata.

Allergiate väljaselgitamine on võimalik ja tehtav ka ilma äärmuslikke dieete pidamata. Tatradieet või muu sarnane karm enda piiramine ei ole üldse vajalik, kasulik ega jätkusuutlik.

Kahtlustad, et beebile ei sobi miski sinu toidus? Kirjuta mulle kiri@mariannetobro.ee

 

Autor
Marianne Tobro

Peretoetaja, doula

Kuupäev
07. 02. 2018

Telli teavitus uutest postitustest

Kellelegi ei meeldi spämm. Ma ei saada sulle jama.

Blogi

Praktilised nõuanded imetamisest ja emadusest
Ma tegin oma lapsele unekooli…

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 19. 11. 2019

Minu lugu sellest, kuidas ma oma lapsele unekooli tegin ja miks lapse kaissu võtmine ainsa soovitusena pole piisavalt hea.

Kuidas beebit rahustades ise rahulikuks jääda?

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 21. 10. 2019

Suurem enamus vanemaid on varem või hiljem endast välja läinud. Sellepärast on sellistest asjadest rääkimine ka oluline, et mitte üksi jääda, saada toetust ja leida enda jaoks toimivad lahendused, kuidas aidata iseennast ja seeläbi ka oma last.

Milline on ülitundlik beebi?

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 26. 09. 2019

Sinu tita nutab pidevalt? Su beebile ei meeldi vanker, autosõit ega suured seltskonnad? Peale seltskonnas käimist on nuttu palju ja uinumine tundub võimatu? Teda on raske rahustada ja magama saada?