Imetamisnõustamisest ma juba kirjutasin, nüüd on kogemusnõustamise kord. Sellest postitusest saad teada, mis on kogemusnõustamine ja mida kogemusnõustaja teeb, kuidas minust kogemusnõustaja sai (lühidalt, sest see lugu on pikk) ja millal võiks minust kogemusnõustajana sinu jaoks abi olla.

Kogemusnõustaja on inimene, kellel on isiklik kriisi läbimise kogemus ja on läbitud koolitus. Mina läksin koolitusele peale enneaegse lapse sündi. Ma teadsin juba peale lapse sündi temaga haiglas olles, et kunagi ma midagi teen, sest see ei pea nii raske olema. Koos teiste imeliste emadega sündiski MTÜ Enneaegsed lapsed ja koolitatud me saimegi.

Kogemusnõustamist võib olla väga erinevat olenevalt nõustajast ja inimesest, kes nõustamist soovib. Kogemusnõustaja võib, aga üldse ei pruugi rääkida oma isiklikust kogemusest. Kogemusnõustaja on selleks, et:

 • kuulata sinu lugu
 • olla toeks olemasolemisega
 • ära kuulata need mõtted ja tunded, mida võib-olla pole julgenud enne kõva häälega välja öelda
 • jagada praktilist infot
 • jagada oma lugu ja praktilist kogemust.

Seega mina olen selleks, et sul oleks turvaline koht, kus saad kõik välja rääkida, mis üle ääre ajab või sees valu teeb ja ma pakun sulle tuge, aitan sind praktilise info ning kogemusega.

Oma kogemusest tean, et lisaks kõigele imelisele võib emadus olla ka väga kurnav ja hirmus ning võid tunda end läbikukkununa, saamatuna ja mitte piisavalt emana. Mõnikord on kõike liiga palju ja tahaks kellegagi oma mõtted, hirmud ja tunded läbi rääkida.

Nõustan näiteks järgnevates olukordades:

 • lapse enneaegsus (või ka lapselapse, õe/venna või mõne teise lähedase enneaegsus)
 • kuidas olla toeks raskes olukorras lähedasele
 • raske sünnituskogemus
 • raske imetamiskogemus
 • emadusega seotud süütunne või hirmud
 • “ma pole hea ema” ja “kõik teised saavad nii hästi hakkama, aga miks mina mitte”
 • tahad lõpetada oma laste peale karjumise
 • kui enam ei jaksa ja emadus ei paku rõõmu
 • emadus ja töötamine

Me võime kokku saada korra või mitu korda. Me võime kokku saada sinu juures või minu juures. Me võime hoopis kirjutada või rääkida skypes. Kõik saame omavahel kokku leppida.

Ma olen sulle toeks selleks, et saaksid tunda lapsevanemaks olemisest rõõmu.

Marianne

Autor
Marianne Tobro

Peretoetaja, doula

Kuupäev
09. 11. 2017

Telli teavitus uutest postitustest

Kellelegi ei meeldi spämm. Ma ei saada sulle jama.

Blogi

Praktilised nõuanded imetamisest ja emadusest
Milline on ülitundlik beebi?

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 26. 09. 2019

Sinu tita nutab pidevalt? Su beebile ei meeldi vanker, autosõit ega suured seltskonnad? Peale seltskonnas käimist on nuttu palju ja uinumine tundub võimatu? Teda on raske rahustada ja magama saada?

Mida teha, kui õhtuti on beebi rahutu ja pidevalt rinnal?

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 13. 09. 2019

Need õhtud, kus tita muudkui rinda küsib ja ilma rinnata üldse olla ei taha, nutab ja siis natukese aja pärast jälle rinda küsib nagu teda polekski toidetud… Rinnad on pehmed ja tunduvad tühjad. Oh, see on raske ja kurnav. Ja muidugi paneb muretsema, et mis on lahti! Miks ta nii tihti õhtul rinnal on kuigi […]

Aga miks sa ikkagi ei imeta?

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 11. 09. 2019

Imetamine või mitte imetamine ei muuda seda kui hea ema sa oled. Sa ei ole halvem ema. Sinu laps ei ole kehvem, kui ta saab piimasegu. Sa ei ole läbikukkunud, kui suurtest pingutustest hoolimata imetamine lõpeb ikkagi varem, kui sa oleks soovinud. Sa saad pakkuda oma beebile lähedust ka siis, kui ta saab pudelitoitu. Piimaseguga […]