Iga inimene on erinev. Iga beebi on erinev. Iga beebi jubasünnib erinevana. Mõni beebi on kohe sünnist saati kõvahäälsem kui teine, mõnion aktiivsem ning mõni beebi on ka tundlikum kui keskmine beebi. Täna kirjutansulle natukene neist beebidest, kes on palju tundlikumad kui enamik beebisid.

Mida tähendab ülitundlikkus?

Ülitundlikkus tähendab vastupidavust erinevatelestiimulitele nagu näiteks heli, valus, temperatuuri vahetus, puudutus võilõhnad. Mitte igasugune stress pole kahjulik. Stress on normaalne ja edasiviivkuni konkreetse inimese taluvuse piirini ja see taluvus on inimestel vägaerinev. Ka beebidel on stressi taluvuse piir erinev. Liiga palju stressi onkahjulik. Kui sinul on keskmisest tundlikum või ülitundlik beebi, siis seetähendab, et temal tekib kahjulik stressi tase väiksema koguse võiintensiivsusega stiimulite kohta. Sinu beebi annab üleliigse stressiga kaasnevavastuse (nutt või mõnikord “ära kukkumine”) varem kui teised beebid.

Ehk siis inimkeeli – sinu beebi kannatab vähem möllu endaümber.

Kuidas käitub ülitundlik beebi?

Tundliku beebi vannitamine

Toon näiteid. Kui vannitada tundlikku beebit, siis võib taolla rahutu või isegi nutma hakata. Miks on nii, et mõni beebi naudib vanni,aga mõni ainult nutab? Põhjus võib olla selles, et vannitoa valgustus, mis onsinu jaoks tavapärane, on sinu beebi jaoks liiga intensiivne. Kui eredalevalgusele lisada veel ka temperatuuri muutus ja märg vannivesi, siis on sedatema jaoks lihtsalt liiga palju. Ta ei saa kõigi nende stiimulitega korragahakkama. Sellise beebi puhul võib abiks olla näiteks hämaramas valgusesvannitamine (nt küünlavalgus) ja esialgu koos rätiku või bodyga beebi vannipanemine, et veega kohanemine oleks leebem.

Tundlik beebi seltskonnas

Tihti ei talu ülitundlikud beebid suuri seltskondasid. Mõnibeebi on kohe seltskonnahing. Talle meeldib ema-isa sülest teiste nägusiduudistada ja uusi emotsioone kogeda. Teine beebi nutab kohe, kui lähetekaubanduskeskusesse või sünnipäevapeole, sest kõik need uued lõhnad,taustahelid ja kõik muu on talle liiga ärritavad. Tema stressitase tõuseb liigakõrgele ja ta annabki nutuga sellest märku.

Tundliku beebi imetamine

Näiteks võib tuua ka piimavoolu imetamisel. Kannatamatubeebi ei suuda oodata, millal ometi piima tulema hakkab ja ta saab kiirepiimavooluga ideaalselt hakkama. Tundlikumale beebile, kes ei armasta niikiiret rabistamist, võib tugev piimavool söömise ajal väga häiriv olla, taärritub, sest kõht on tühi ja süüa tahaks, aga piim ei tule nii nagu tematahaks kuni ta lõpuks on nii ärritunud, et ei suudagi süüa. Võib tunduda naguta keelduks rinnast või oleks tissiga kuri, aga tegelikult on tal raske selleolukorraga lihtsalt toime tulla ja ta vajab abi. Tihti on abi laid backasendist. Kui sellest ei piisa, siis suhtle imetamisnõustajaga. Sellisesolukorras on võimalik lahendusi leida.

Kuidas aidata ülitundlikku beebit?

Parim lahendus sünnib ilmselt siis kui püüad olla mõistevbeebi nutu ja rahutuse suhtes, püüad leida need olukorrad ja tegurid, mistemale väga rasked on ja esialgu proovite leida sellise elurütmi, mis ei oleksbeebile väga kurnav. Siis saab tasapisi edasi vaadata, millega ta natukevanemana jälle hakkama saab. Tundlikkus ei lähe mitte kunagi ära. Seda ei olevõimalik ära harjutada. On ainult võimalik õpetada beebile toimetulekut tematundlikkusega. Pisikesel beebil seda võimekkust pole ja ta vajabki väga paljusinu abi oma emotsioonidega toime tulemiseks. Kui näiteks beebikoolis on temajaoks liiga suur seltskond, siis proovi leida mõni muu viis, et saaksid ollainimeste seas nii palju, et ka sinu vajadused täidetud oleksid. Võibolla ükskülaline teie kodus on talle okei. Peamine nipp ongi ilmselt see, et proovidjälgida, mis sinu lapsele sobib nii rutiini kui ka keskkonna ja tegevustemõttes ning püüad võimalikult palju talle seda võimaldada ja kui mingi raskeolukord tekib, siis toetad teda. Tema nutt ei ole sinu pihta, nutt on temasuhtlusviis.

Tundliku beebi vanem olla ongi palju raskem.

Kirjutan kindlasti lähitulevikus ka sellest, kuidas ise ennast aidata, kui sinul tundlik beebi kodus on. Kui see teema sulle huvi pakub, siis liitu minu blogi listiga ja saad teavituse, kui uus blogi postitus valmis on.

Autor
Marianne Tobro

Peretoetaja, doula

Kuupäev
26. 09. 2019

Telli teavitus uutest postitustest

Kellelegi ei meeldi spämm. Ma ei saada sulle jama.

Blogi

Praktilised nõuanded imetamisest ja emadusest
Millal on beebi võimeline öösel magama?

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 06. 01. 2020

Millal on beebi valmis öistest söömistes loobuma ja magama öö läbi? On see mingi kindel vanus või kaalunumber? Kas peab ootama kuni ta ise öisest söömisest loobub?

Manipuleerivad ja halbade harjumustega beebid

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 30. 12. 2019

Beebid manipuleerivad? Rinnal uinumine on halb harjumus? Beebi kasutab sind lutina? Beebi on rinnast sõltuvuses?

Ma tegin oma lapsele unekooli…

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 19. 11. 2019

Minu lugu sellest, kuidas ma oma lapsele unekooli tegin ja miks lapse kaissu võtmine ainsa soovitusena pole piisavalt hea.