Uni on meile väga oluline. Me terveneme kiiremini ja paremini une ajal. Meie keha saab paremini hakkama haigustega võitlemisega. Magamise ajal areneb lapse aju kiiremini. Ilma uneta me kaotame suht kiiresti oma võime ratsionaalselt mõelda. Me ärritume kergesti, oleme emotsionaalsemad ja isegi depressiivsed. Me unustame kergemini, vead tekivad kergemini, meil on energiat vähem. Kui me oleme väga väsinud, siis oleme me autoroolis sama ohtlikud kui on seda alkoholijoobes juhid, sest meie refleksid ja reaktsioonid on aeglasemad. Ilmselgelt ei ole unepuudus meile kuidagi hea ega kasulik. Miks need beebid siis ei maga kui uni nii hea on?

Põhjus nr 1 – üksi on jube nõme magada.

Lapsele ei piisa vaid sellest, et on täidetud tema bioloogilised vajadused nagu soe tuba, riided seljas ja kõht täis. Ta vajab ka tihedat kontakti, kiindumust. Kiindumus on lähedus, tugev soov olla üksteisega koos. Beebid vajavad tugevat kiindumussuhet, et hästi areneda. Mida nooremad nad on, seda rohkem vajavad nad seda kiindumust läbi puudutuse ja süles hoidmise. Vanem laps saab lähedust ka muul viisil – tähelepanu, märkamine, vestlus. Laps vajab kogemust, et ta on armastatud, vanemad tunnevad tema lähedal olemisest rõõmu,tunnevad temast rõõmu. Lapsel on vajadus tunda, et ta on märgatud, hinnatud, ta on kontaktis. Selle järgi hindab laps oma väärtuslikkust siin maailmas.

Lapse aju areneb väga kiiresti, aga beebi eas on tema mõtlemine veel väga ebaküps ja ta väga ei vali, kuidas ta käitub. Ta lihtsalt teeb seda, mis ta tunneb, et on vajalik, et saada täidetud tema enda vajadused. Ta ei saa aru sellistest asjadest nagu “varsti” või “oota”või “ma olen teises toas, kõik on hästi”. Tema vajadus läheduse järgi ei lülitu öösel välja ja kui ta ei tunne vanemat füüsiliselt enda vastas, siis ta võib päriselt tunda suurt hirmu, et ta on hüljatud ja sellepärast ta nutabki nii kõvasti.

Põhjus nr 2 – beebi küsib rinda tihti, sest tal ongi kõht tühi.

Beebi sai kõhus olles toitu automaatselt ja pidevalt ning ta vajab päris tihedat toitmist ka peale sündimist. Rinnapiimabeebid söövad vähemalt 8 korda ööpäevas, vastsündinud ja kasvuspurdi perioodidel isegi 10-12x ööpäevas või mõnikord tundub nagu ta ainult rinnal olekski. Ja see on normaalne. Beebi kõht on väike, ta soolestik on lühike, rinnapiim on hästi seeditav ning ta kõht lähebki kiiresti tühjaks. See on normaalne ja tema tervisele väga hea. Siin ei aita ka pudru või lisatoiduga toitmine, enamus beebisid lihtsalt vajavadki esimesel eluaastal ka öist toitmist.

Põhjus nr 3 – beebi ei oska ühest unetsüklist teise ise üle minna.

Ükski inimene ei maga lihtsalt järjest hommikuni. Kõik me virgume aeg-ajalt öö jooksul, kohendame tekki, vahetame külge, aga tavaliselt me ei mäleta seda. Ka täiskasvanu uni koosneb tsüklitest nagu beebi oma, aga beebil on rohkem kerget und ja neid kergemaid ärkamisi ning tihti on neil raske ühest tsüklikst teise üle minna. See põhjustabki sagedasi ärkamisi isegi siis kui beebi tegelikult tahaks magada ja ta pole näljane. Enamus beebid ei oska ise ühest unetsüklist teise üle minna ja vajavad selleks vanema abi. Tihti on see põhjuseks, miks ka vanemad tegelikult nii väsinud on.

Kas sa mõistad nüüd oma beebit natuke paremini?

Autor
Marianne Tobro

Imetamisnõustaja,
peretoetaja

Kuupäev
01. 07. 2018

Telli teavitus uutest postitustest

Kellelegi ei meeldi spämm. Ma ei saada sulle jama.

Blogi

Praktilised nõuanded imetamisest ja emadusest
20 kuud pumpamist – Küllikese lugu

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 10. 08. 2018

Küllike on üks imeline naine ja ema, kes oli valmis minu ja teiega jagama oma kogemust pikaajalise pumpamisega. Küllikesel on kaks last, kelle jaoks ta pumpas rinnapiima välja kokku 20 kuud.

Rinnapiima välja pumpamisest enneaegse lapse emale

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 25. 07. 2018

Enneaegse lapse emana tean, et alguses võib see piima väljapumpamise majandus päris keeruline olla. Siin on kirjas nipid, mida mina esimesel päeval rinnapiima väljapumpamise kohta teada oleks tahtnud.

Kuidas vastata soovimatutele nõuannetele

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 19. 07. 2018

Kuidas mitte lasta endast üle sõita, aga samas viisakalt soovitajatega toime tulla? Kuidas vestluskaaslasele märku anda, et ta tagasi tõmbaks? Kuidas vastata üleolevale targutajale?