See pole üldse tore (pehmelt öeldes), kui beebi rinda hammustab. See on põrguvalus! No mille pärast hammustab üks väike inimene tissi, mis teda toidab?

Sa ei tea, mis hirm on kuni sul pole olnud beebit, kes imetamise ajal rinda hammustab.

Beebi võib imetamise ajal hammustada mitmetel põhjustel. Põhjuseks võib olla näiteks igemete sügelus, kinnine nina, ta katsetab ema reaktsiooni või üritab piima paremini kätte saada. Õnneks tavaliselt hammustamise komme kaua ei kesta ja seda on võimalik järjepideva suunamisega välja harjutada.

Mida teha, kui beebi hammustab?

Jälgi lapse asendit

Mõni beebi kipub hammustama, kui tal on asendi tõttu ebamugav rinda imeda. Võta laps endale hästi lähedale – kõht kõhu vastu, lõug vastu rinda, suu suurelt avatud ja pea kergelt kuklas. Emale ja beebile mugava asendi leidmisega saab aidata ka imetamisnõustaja.

Paku hammustamiseks mänguasja

Kui lapsel tulevad hambad, siis võid proovida anda talle enne imetamist midagi jahedat närimiseks. Abiks võib olla ka see, kui sügad ise oma sõrmega enne imetamist tema pakitsevaid igemeid. Ta tõesti ei taha sulle haiget teha, aga tal on endal lihtsalt nii ebamugav olla ning selle leevendamiseks ta hammustabki.

Vaata beebit imetamise ajal

Beebi ei saa samal ajal neelata ja hammustada. Jälgi last ja proovi ära tabada hetk, kus ta lõpetab imemise ja püüab hakata hammustama. Proovi hammustamist takistada ja pane suunurgast tema igemete vahele oma sõrm. Mõned suuremad beebid võivad hammustada ka sellepärast, et nad tahavad tähelepanu. Vaata oma lapsele imetamise ajal silma ja räägi temaga hellalt.

Kui hammustamisest on saanud lõbus mäng

Mõni beebi hammustab ja siis itsitab. Talle on saanud hammustamisest lõbus mäng, mida emmega mängida. Kui laps hammustab, siis lõpeta mõneks ajaks imetamine, aga muus osas reageeri võimalikult vähe. Võid öelda nii muuseast, et “ahah, rohkem ei taha süüa jah?” Kui beebi endiselt süüa tahab, siis võid rinda uuesti anda mõne aja pärast. Beebi võib hammustama hakata ka siis, kui tal enam pole kõht tühi ja tal hakkab vaikselt juba igav. Kui ta reageerib rinna ära võtmisele nutuselt, siis seleta, et ei tohi hammustada ja emmel on valus ja paku rinda uuesti.

Kinnine nina või kõrvavalu

Kinnise ninaga on väga ebamugav imeda. Samuti võib ebamugavust või valu põhjustada kõrvapõletik. Sellisel juhul proovi vahetult enne imetamist lapse nina natukenegi lahti saada, abiks võib olla ka püstises asendis imetamisest (nii, et laps on püsti), niiskes ruumis imetamisest (vannituba või toaniisutaja kasutamine) ja vajadusel konsulteeri arstiga ravi osas. Kui lapse nina on nii kõvasti kinni, et ta pole võimeline rinda imema, siis paku talle rinnapiima topsist või pitsist. Haiguse ajal imetamise jätkamine on beebi tervisele väga oluline.

Kas sinu beebi on ka hammustanud? Kuidas sellest kombest lahti saite? Tule jaga oma kogemust fb Küsi külalt grupis.

Autor
Marianne Tobro

Peretoetaja, doula

Kuupäev
31. 05. 2019

Telli teavitus uutest postitustest

Kellelegi ei meeldi spämm. Ma ei saada sulle jama.

Blogi

Praktilised nõuanded imetamisest ja emadusest
Milline on ülitundlik beebi?

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 26. 09. 2019

Sinu tita nutab pidevalt? Su beebile ei meeldi vanker, autosõit ega suured seltskonnad? Peale seltskonnas käimist on nuttu palju ja uinumine tundub võimatu? Teda on raske rahustada ja magama saada?

Mida teha, kui õhtuti on beebi rahutu ja pidevalt rinnal?

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 13. 09. 2019

Need õhtud, kus tita muudkui rinda küsib ja ilma rinnata üldse olla ei taha, nutab ja siis natukese aja pärast jälle rinda küsib nagu teda polekski toidetud… Rinnad on pehmed ja tunduvad tühjad. Oh, see on raske ja kurnav. Ja muidugi paneb muretsema, et mis on lahti! Miks ta nii tihti õhtul rinnal on kuigi […]

Aga miks sa ikkagi ei imeta?

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 11. 09. 2019

Imetamine või mitte imetamine ei muuda seda kui hea ema sa oled. Sa ei ole halvem ema. Sinu laps ei ole kehvem, kui ta saab piimasegu. Sa ei ole läbikukkunud, kui suurtest pingutustest hoolimata imetamine lõpeb ikkagi varem, kui sa oleks soovinud. Sa saad pakkuda oma beebile lähedust ka siis, kui ta saab pudelitoitu. Piimaseguga […]