Mitu tundi und beebi vajab?

WHO on andnud välja materjali soovituslike unetundidega erinevas vanuses laste kohta.

Unetunnid on 24h perioodi kohta:

  • 0-3 kuud – 14-17 tundi, koos uinakutega.
  • 4-11 kuud – 12-16h, koos uinakutega.
  • 1-2 aastat – 11-14h, koos uinakutega, regulaarse ärkamise ja uinumise ajaga.
  • 3-4 aastat – 10-13h, võib sisaldada uinakuid, regulaarse ärkamise ja uinumise ajaga.

Mulle meeldib see materjal, sest vahemikud on küllaltki laiad ja lapsed ongi ju nii erinevad ning ongi väga raske öelda, kui palju just see konkreetne laps und vajad. Vaja minevad unetunnid olenevad minu kogemusel ka palju näiteks aastaajast ja päevasest aktiivsusest. Minu lapsed magavad talvisel ajal vabalt 1-2 tundi ööpäevas rohkem kui suvisel ajal ja seda olenemata sellest, milline on parasjagu meie elutempo.

Mitu uinakut võiks beebil päeva jooksul olla?

Jälle, hästi individuaalne, oleneb lapsest. Enamus beebidel ei ole umbes kuni kolmanda elukuu täitumiseni selgeid ja kindlaid uinakute aegu ja sagedust. Kõik oleneb konkreetsest päevast, eelmise uinaku pikkusest ja miljonist erinevast tegurist veel. Mingi rütmi tekkimist võib ootama hakata alles peale seda. Ka peale seda ei maga veel beebid kellaaja järgi, vaid rütmi järgi. Jälgi, kui kaua jaksab sinu beebi üleval olla (hakka teda haigutamisest alates edaspidi 15 minutit varem magama panema) ja nii saad teada kui kaua sinu beebi üleval jaksab olla. Uinakute arv päeva jooksul sõltub palju nende pikkusest. Lühemaid uinakuid võib päeva jooksul olla rohkem ja kui sinu laps on pikem magaja, siis võib uinakuid olla vähem. Tavaliselt lähevad uinakud pikemaks ka vanuse kasvades. Kui beebi on umbes 9 kuud vana, siis võid hakata rohkem jälgima ka kella ja proovida vaikselt nügida last kellaja järgi magamise suunas.

4-6 kuud – 3-4 uinakut – ärkvel oleku aeg 1,5-2,5h

6-9 kuud – 2-3 uinakut – 2-3h

9-12 kuud – 1-2 uinakut – 2-…h

See on selline väga umbkaudne kogemusel põhinev näidis. Kui sinu laps magab teisiti ja teie jaoks see TOIMIB, siis ära hakka muretsema ja jätkake nii nagu te praegult teete. Kui ei toimi, siis võibolla leiad siit idee, mis võib olla valesti.

Kui sul on raskusi või küsimusi oma lapse une kohta, siis uuri ka ema ja beebi videoloengu kohta.

 

 

Autor
Marianne Tobro

Peretoetaja, doula

Kuupäev
03. 07. 2019

Telli teavitus uutest postitustest

Kellelegi ei meeldi spämm. Ma ei saada sulle jama.

Blogi

Praktilised nõuanded imetamisest ja emadusest
Mida teha, kui õhtuti on beebi rahutu ja pidevalt rinnal?

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 13. 09. 2019

Need õhtud, kus tita muudkui rinda küsib ja ilma rinnata üldse olla ei taha, nutab ja siis natukese aja pärast jälle rinda küsib nagu teda polekski toidetud… Rinnad on pehmed ja tunduvad tühjad. Oh, see on raske ja kurnav. Ja muidugi paneb muretsema, et mis on lahti! Miks ta nii tihti õhtul rinnal on kuigi […]

Aga miks sa ikkagi ei imeta?

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 11. 09. 2019

Imetamine või mitte imetamine ei muuda seda kui hea ema sa oled. Sa ei ole halvem ema. Sinu laps ei ole kehvem, kui ta saab piimasegu. Sa ei ole läbikukkunud, kui suurtest pingutustest hoolimata imetamine lõpeb ikkagi varem, kui sa oleks soovinud. Sa saad pakkuda oma beebile lähedust ka siis, kui ta saab pudelitoitu. Piimaseguga […]

Kuidas beebi ja väikeste laste kõrvalt rohkem liikuda?

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 25. 07. 2019

Väga raske on väikeste laste kõrvalt leida seda hetke, et lisaks kõigele muule tegeleda veel trenniga. Minul küll vähemalt on! Sellepärast palusin liikumisnõustaja Riinal kokku panna blogi postitus ideedega, et kuidas võiks rohkem liikumisvõimalusi leida igapäevastes tegevustest.