Mitu tundi und beebi vajab?

WHO on andnud välja materjali soovituslike unetundidega erinevas vanuses laste kohta.

Unetunnid on 24h perioodi kohta:

  • 0-3 kuud – 14-17 tundi, koos uinakutega.
  • 4-11 kuud – 12-16h, koos uinakutega.
  • 1-2 aastat – 11-14h, koos uinakutega, regulaarse ärkamise ja uinumise ajaga.
  • 3-4 aastat – 10-13h, võib sisaldada uinakuid, regulaarse ärkamise ja uinumise ajaga.

Mulle meeldib see materjal, sest vahemikud on küllaltki laiad ja lapsed ongi ju nii erinevad ning ongi väga raske öelda, kui palju just see konkreetne laps und vajad. Vaja minevad unetunnid olenevad minu kogemusel ka palju näiteks aastaajast ja päevasest aktiivsusest. Minu lapsed magavad talvisel ajal vabalt 1-2 tundi ööpäevas rohkem kui suvisel ajal ja seda olenemata sellest, milline on parasjagu meie elutempo.

Mitu uinakut võiks beebil päeva jooksul olla?

Jälle, hästi individuaalne, oleneb lapsest. Enamus beebidel ei ole umbes kuni kolmanda elukuu täitumiseni selgeid ja kindlaid uinakute aegu ja sagedust. Kõik oleneb konkreetsest päevast, eelmise uinaku pikkusest ja miljonist erinevast tegurist veel. Mingi rütmi tekkimist võib ootama hakata alles peale seda. Ka peale seda ei maga veel beebid kellaaja järgi, vaid rütmi järgi. Jälgi, kui kaua jaksab sinu beebi üleval olla (hakka teda haigutamisest alates edaspidi 15 minutit varem magama panema) ja nii saad teada kui kaua sinu beebi üleval jaksab olla. Uinakute arv päeva jooksul sõltub palju nende pikkusest. Lühemaid uinakuid võib päeva jooksul olla rohkem ja kui sinu laps on pikem magaja, siis võib uinakuid olla vähem. Tavaliselt lähevad uinakud pikemaks ka vanuse kasvades. Kui beebi on umbes 9 kuud vana, siis võid hakata rohkem jälgima ka kella ja proovida vaikselt, kas ja kuidas sinu lapsele kellaaja järgi magamine sobiks. Mõne beebi puhul võib seda juba ka varem proovida.

4-6 kuud – 4-5 uinakut

6-9 kuud – 3 uinakut

9-16 kuud – 2 uinakut

Päevaste uinakute kohta on saada väga vähe tõenduspõhist infot ja selga on ka see, et beebidele võivad sobida väga erinevad variandid. Kui sinu beebi on rõõmsameelne nii päevaunede vahel kui ka unest ärkamisel, siis on tal kõik hästi ja ei ole vaja tabelite pärast muretseda.

See on selline väga umbkaudne näidis beebi unest. Kui sinu laps magab teisiti ja teie jaoks see TOIMIB, siis ära hakka muretsema ja jätkake nii nagu te praegult teete. Kui ei toimi, siis võibolla leiad siit idee, mis võib olla valesti.

Koolitaja loal olen kasutanud blogi postituse koostamisel Holistic Sleep Coaching materjale.

Kui sul on raskusi või küsimusi oma lapse une kohta, siis uuri ka ema ja beebi videoloengu kohta.

Autor
Marianne Tobro

Peretoetaja, doula

Kuupäev
03. 07. 2019

Telli teavitus uutest postitustest

Kellelegi ei meeldi spämm. Ma ei saada sulle jama.

Blogi

Praktilised nõuanded imetamisest ja emadusest
Millal on beebi võimeline öösel magama?

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 06. 01. 2020

Millal on beebi valmis öistest söömistes loobuma ja magama öö läbi? On see mingi kindel vanus või kaalunumber? Kas peab ootama kuni ta ise öisest söömisest loobub?

Manipuleerivad ja halbade harjumustega beebid

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 30. 12. 2019

Beebid manipuleerivad? Rinnal uinumine on halb harjumus? Beebi kasutab sind lutina? Beebi on rinnast sõltuvuses?

Ma tegin oma lapsele unekooli…

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 19. 11. 2019

Minu lugu sellest, kuidas ma oma lapsele unekooli tegin ja miks lapse kaissu võtmine ainsa soovitusena pole piisavalt hea.