Kuna haigused möllavad praegu täie hooga, siis kirjutasin ülevaatliku postituse sellest, et mis saab siis kui ema või beebi jäävad haigeks.

Kas haiguse ajal imetada võib? Jah, kindlasti. Lausa peaks, sest järsku imetamise katki jätmine võib tuua kaasa palju probleeme nagu rinnapõletik (üks haigus veel lisaks), rinnapiima koguse vähenemine, lapse rinnast võõrdumine jne. Lisaks sellele, et järsk lõpetamine tooks kaasa probleeme emale, pole see ka üldse vajalik, sest haiguse ajal on rinnapiim titale eriti vajalik ja ekstra kasulik. Ema haiguse ajal on imetamine titale eriti kasulik, sest ema keha hakkab tootma antikehi haigusega võitlemiseks (seda veel enne haigussümptomite avaldumist) ja nendest antikehadest saab laps rinnapiima kaudu ka osa. Seega võib imetamine päästa lapse haigestumisest või kui laps ka haigeks jääb, siis möödub haigus kergemalt kui ta muidu mööduks.

Aga kui tita on juba ikkagi haigeks jäänud, siis võib tema toitmine täitsa keeruline olla. Nohu tital on üks tõsine katsumus, sest väga raske on imeda kui ninast õhk läbi ei käi. Sellepärast on oluline enne toitmist tital nina lahti saada. Seda on kõige parem teha selliselt, et panna kõigepealt lapsele ninna Humerit (füsioloogilist lahtust), lasta natuke mõjuda ja siis nina puhtaks tõmmata näiteks Rhinomeriga või elektrilise ninapuhastajaga. Tati võib jooksma aidata ka auru tegemine. Last võiks rinnale panna tavapärasest sagedamini ja jälgima peaks märke vedelikupuudusest. Kui laps ei pissi enam või pissi kogused on oluliselt väiksemad, siis tuleb igal juhul lapsele vedelikku anda. Parimal juhul muidugi rinnast, aga kui see osutub võimatuks, siis võib ka piima välja pumbata ja anda seda titale näiteks topsist, lusikalt või pudelist.

Imetamise ajal mitmeid ravimeid ei soovitata. Näiteks ei peaks kindlasti imetav ema tarvitama sudafedi, sest see vähendab oluliselt rinnapiima kogust. Kui on vaja emale teha antibiootikumiravi, siis peaks teavitama arsti sellest, et ema imetab, et arst saaks välja kirjutada ravimi, mida võib imetamise ajal tarvitada. Ema saab alati ravida ennast niisamuti nagu last. Paljudes kodudes on olemas auruaparaat lastele auru tegemiseks, aga see aitab sama hästi ka täiskasvanuid.

Kiiret paranemist kõigile tõbistele ja peske ikka hoolega käsi!

Autor
Marianne Tobro

Peretoetaja, doula

Kuupäev
30. 01. 2018

Telli teavitus uutest postitustest

Kellelegi ei meeldi spämm. Ma ei saada sulle jama.

Blogi

Praktilised nõuanded imetamisest ja emadusest
Milline on ülitundlik beebi?

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 26. 09. 2019

Sinu tita nutab pidevalt? Su beebile ei meeldi vanker, autosõit ega suured seltskonnad? Peale seltskonnas käimist on nuttu palju ja uinumine tundub võimatu? Teda on raske rahustada ja magama saada?

Mida teha, kui õhtuti on beebi rahutu ja pidevalt rinnal?

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 13. 09. 2019

Need õhtud, kus tita muudkui rinda küsib ja ilma rinnata üldse olla ei taha, nutab ja siis natukese aja pärast jälle rinda küsib nagu teda polekski toidetud… Rinnad on pehmed ja tunduvad tühjad. Oh, see on raske ja kurnav. Ja muidugi paneb muretsema, et mis on lahti! Miks ta nii tihti õhtul rinnal on kuigi […]

Aga miks sa ikkagi ei imeta?

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 11. 09. 2019

Imetamine või mitte imetamine ei muuda seda kui hea ema sa oled. Sa ei ole halvem ema. Sinu laps ei ole kehvem, kui ta saab piimasegu. Sa ei ole läbikukkunud, kui suurtest pingutustest hoolimata imetamine lõpeb ikkagi varem, kui sa oleks soovinud. Sa saad pakkuda oma beebile lähedust ka siis, kui ta saab pudelitoitu. Piimaseguga […]