Tead seda tunnet, kus tahaks lihtsalt üksi olla? Ilma, et keegi su vastas oleks ja puudutaks sind? See tunne, kus sa loodad, et laps veel ei ärka, sest kui sa pead teda toitma, siis sa tunned nagu õhku oleks vähe ja sa ei mahu tuppa ära? Või mehe kallistused ja lähedus tundub nagu viimane asi, milleks jaksu on?

Ma usun, et peaaegu kõik emad on seda mingil hetkel tundnud. See on normaalne. Beebi vajab väga palju lähedust, sest see on talle ellu jäämiseks oluline. Küll aga võib see olla väga väsitav, kui sa imetad, laps magab kaisus, päeval tahab koguaeg süles olla ja ongi tegemist suure lähedusvajadusega lapsega. See on täiesti okei, et sa vahepeal tahad tunda, et su keha on sinu oma ning see ei tähenda, et sa ei armasta oma last (või meest) või oled halb ema.

See tunne on selge märk, et vajad natuke aega endale. Selle alla surumine ei aita ja võib olukorda veel hullemaks teha. Seepärast on hea, kui leiad võimalusi iga päev natuke üksi olemiseks, et ei läheks asi päris hulluks.

Mida siis teha?

Räägi oma mehega. Seleta talle, mis toimub ja kuidas sa end tunned. Ilma selgitusteta tõrjumine teeb talle väga haiget.

Leia aega ise olemiseks. Kui mees tuleb õhtul koju, siis mine jaluta üksi, kuula autos muusikat, pane magamistoa uks kinni ja laiuta voodis, venita ja võimle, ole pikalt duši all või vannis, kreemita end.

Kui sul ei ole võimalik last kellegagi jätta, siis proovi end poputada koos lapsega. Tee koos lapsega midagi endale toredat: joo teed kiirustamata, loe midagi natuke, kuula muusikat ja tantsi koos lapsega. Kui oled juba kaua aega “ülekoormuse” all kannatanud, siis võib-olla tundub väike tee joomine mõnitamisena, aga see on algus. Leia endale oma rutiin, mis sind aitab.

Ja lõpetuseks – imetamisest võõrutamine ei aita. Laps vajab endiselt väga palju lähedust ja võõrutamise tõttu võib-olla rohkemgi. Lapse endast eemale tõukamine ei aita, sest siis ta klammerdub veel rohkem. Püüa leida tasakaal lapse lähedus-vajaduse ja iseenda üksi olemise vahel.

Kas sa oled tundnud lähedus-väsimust? Kuidas sellega toime tulid? Räägi kaasa Noustaja.ee facebooki lehel.

 

Marianne

Autor
Marianne Tobro

Imetamisnõustaja,
peretoetaja

Kuupäev
30. 11. 2017

Telli teavitus uutest postitustest

Kellelegi ei meeldi spämm. Ma ei saada sulle jama.

Blogi

Praktilised nõuanded imetamisest ja emadusest
20 kuud pumpamist – Küllikese lugu

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 10. 08. 2018

Küllike on üks imeline naine ja ema, kes oli valmis minu ja teiega jagama oma kogemust pikaajalise pumpamisega. Küllikesel on kaks last, kelle jaoks ta pumpas rinnapiima välja kokku 20 kuud.

Rinnapiima välja pumpamisest enneaegse lapse emale

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 25. 07. 2018

Enneaegse lapse emana tean, et alguses võib see piima väljapumpamise majandus päris keeruline olla. Siin on kirjas nipid, mida mina esimesel päeval rinnapiima väljapumpamise kohta teada oleks tahtnud.

Kuidas vastata soovimatutele nõuannetele

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 19. 07. 2018

Kuidas mitte lasta endast üle sõita, aga samas viisakalt soovitajatega toime tulla? Kuidas vestluskaaslasele märku anda, et ta tagasi tõmbaks? Kuidas vastata üleolevale targutajale?