Tead seda tunnet, kus tahaks lihtsalt üksi olla? Ilma, et keegi su vastas oleks ja puudutaks sind? See tunne, kus sa loodad, et laps veel ei ärka, sest kui sa pead teda toitma, siis sa tunned nagu õhku oleks vähe ja sa ei mahu tuppa ära? Või mehe kallistused ja lähedus tundub nagu viimane asi, milleks jaksu on?

Ma usun, et peaaegu kõik emad on seda mingil hetkel tundnud. See on normaalne. Beebi vajab väga palju lähedust, sest see on talle ellu jäämiseks oluline. Küll aga võib see olla väga väsitav, kui sa imetad, laps magab kaisus, päeval tahab koguaeg süles olla ja ongi tegemist suure lähedusvajadusega lapsega. See on täiesti okei, et sa vahepeal tahad tunda, et su keha on sinu oma ning see ei tähenda, et sa ei armasta oma last (või meest) või oled halb ema.

See tunne on selge märk, et vajad natuke aega endale. Selle alla surumine ei aita ja võib olukorda veel hullemaks teha. Seepärast on hea, kui leiad võimalusi iga päev natuke üksi olemiseks, et ei läheks asi päris hulluks.

Mida siis teha?

Räägi oma mehega. Seleta talle, mis toimub ja kuidas sa end tunned. Ilma selgitusteta tõrjumine teeb talle väga haiget.

Leia aega ise olemiseks. Kui mees tuleb õhtul koju, siis mine jaluta üksi, kuula autos muusikat, pane magamistoa uks kinni ja laiuta voodis, venita ja võimle, ole pikalt duši all või vannis, kreemita end.

Kui sul ei ole võimalik last kellegagi jätta, siis proovi end poputada koos lapsega. Tee koos lapsega midagi endale toredat: joo teed kiirustamata, loe midagi natuke, kuula muusikat ja tantsi koos lapsega. Kui oled juba kaua aega “ülekoormuse” all kannatanud, siis võib-olla tundub väike tee joomine mõnitamisena, aga see on algus. Leia endale oma rutiin, mis sind aitab.

Ja lõpetuseks – imetamisest võõrutamine ei aita. Laps vajab endiselt väga palju lähedust ja võõrutamise tõttu võib-olla rohkemgi. Lapse endast eemale tõukamine ei aita, sest siis ta klammerdub veel rohkem. Püüa leida tasakaal lapse lähedus-vajaduse ja iseenda üksi olemise vahel.

Kas sa oled tundnud lähedus-väsimust? Kuidas sellega toime tulid? Räägi kaasa Noustaja.ee facebooki lehel.

 

Marianne

Autor
Marianne Tobro

Imetamisnõustaja,
peretoetaja

Kuupäev
30. 11. 2017

Telli teavitus uutest postitustest

Kellelegi ei meeldi spämm. Ma ei saada sulle jama.

Blogi

Praktilised nõuanded imetamisest ja emadusest
Appi, mul on piim otsas??!!

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 17. 04. 2019

Ükski ema ei taha oma last nälga jätta ja mure sellepärast, kas laps saab ikka piisavalt süüa on täiesti loogiline. Levib palju müüte selle kohta, kuidas aru saada, kas piima on beebile piisavalt. Sellepärast on oluline teada, millised on usaldusväärsed märgid, kuidas aru saada, et beebi saab piisavalt süüa ja millal on päriselt ka põhjust muretsemiseks.

5 valet, mida väga püüdlikud vanemad kipuvad uskuma

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 01. 04. 2019

Valed, mida me mõnikord uskuma oleme jäänud, aga mis üldse tõele ei vasta.

10 teadmist edukaks lisatoiduga alustamiseks

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 17. 03. 2019

Soovitusi on seinast seina, üksteisele vastu käivaid ja need veel muutuvad ka. Minu lapsed on sündinud 4aastase vahega ja juba selle lühikese ajaga jõudsid soovitused lisatoidule muutuda. Suvel käisin lisatoidu teemalisel täiendkoolitusel, võtsin mõne kursuse veel ja mul tekkis veel miljon küsimust juurde. Olen kõike nüüd mõni aeg seedinud ja panen kirja selle, mis on selgeks saanud.