1. See on okei, kui sa pole okei. See on okei, kui kõik pole kohe korras.
 2. Sa võid olla katki ja ikka olla hea ema.
 3. Sa ei pea kiirustama tagant oma tervenemist. Ära teeskle, et kõik on korras ja ära vabanda sellepärast, et sa oled katki.
 4. Sa võid rääkida minevikust.
 5. See, et sul on raske, ei tähenda, et sa oled nõrk.
 6. Süütunne ja häbi ei ole alati ratsionaalsed tunded. Nad kardavad avalikuks tulemist. Räägi usaldusväärse inimesega.
 7. Üks päev korraga. See ei ole igavesti nii raske.
 8. Sa pole kohustatud end mitte kuidagi moodi tundma. Sa lihtsalt tunned end nii nagu parasjagu tunned. Valesti tundmist pole olemas.
 9. Tervenemine ei tähenda seda, et kõik negatiivne muutub olematuks. See tähendab seda, et see, mis juhtus, ei sega enam sinu elu.
 10. Sinu sünnitus- või imetamiskogemus ei ole kuidagi seotud sellega kui hea ema sa oled.
 11. Luba ja anna endale aega, et leinata seda, millest sa ilma jäid. Olgu selleks siis selline sünnitus või sünnitusjärgne kogemus nagu sa ootasid või mõni muu kaotus.
 12. Anna endale aega, et oma beebit tundma õppida.
 13. Ole enda vastu hell. Kuidas sa räägiksid oma armsa inimesega, kui tema oleks üle elanud selle, mida sina?
 14. Tervenemine on võimalik.

  Kintsugi. Katki läinud ese parandatakse kullast või hõbedast laki-liimiga. Nii ei ole praod mitte ainult nähtaval, vaid ka muudavad eseme ilusamaks, erilisemaks, unikaalsemaks kui ta enne, ilma purunemata oli. Kintsugi näitab meile, et kui me hoolikalt korjame oma killud kokku ja hindame oma katkist olekut, siis võime olla palju paremad kui enne katki minemist.

Autor
Marianne Tobro

Peretoetaja, doula

Kuupäev
11. 07. 2019

Telli teavitus uutest postitustest

Kellelegi ei meeldi spämm. Ma ei saada sulle jama.

Blogi

Praktilised nõuanded imetamisest ja emadusest
Mida teha, kui õhtuti on beebi rahutu ja pidevalt rinnal?

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 13. 09. 2019

Need õhtud, kus tita muudkui rinda küsib ja ilma rinnata üldse olla ei taha, nutab ja siis natukese aja pärast jälle rinda küsib nagu teda polekski toidetud… Rinnad on pehmed ja tunduvad tühjad. Oh, see on raske ja kurnav. Ja muidugi paneb muretsema, et mis on lahti! Miks ta nii tihti õhtul rinnal on kuigi […]

Aga miks sa ikkagi ei imeta?

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 11. 09. 2019

Imetamine või mitte imetamine ei muuda seda kui hea ema sa oled. Sa ei ole halvem ema. Sinu laps ei ole kehvem, kui ta saab piimasegu. Sa ei ole läbikukkunud, kui suurtest pingutustest hoolimata imetamine lõpeb ikkagi varem, kui sa oleks soovinud. Sa saad pakkuda oma beebile lähedust ka siis, kui ta saab pudelitoitu. Piimaseguga […]

Kuidas beebi ja väikeste laste kõrvalt rohkem liikuda?

Autor: Marianne Tobro

Kuupäev: 25. 07. 2019

Väga raske on väikeste laste kõrvalt leida seda hetke, et lisaks kõigele muule tegeleda veel trenniga. Minul küll vähemalt on! Sellepärast palusin liikumisnõustaja Riinal kokku panna blogi postitus ideedega, et kuidas võiks rohkem liikumisvõimalusi leida igapäevastes tegevustest.